Uverejnené

Valentína – Svadobná kolekcia

Prinášame vám kolekciu svodobných šperkov Valentína. Je plná jemných, elegantných kúskov, ktoré vo váš deň D podčiarknu vašu krásu a dodajú vám jedinečný šmrnc luxusu ručne šitého šperku.

A prečo dostala práve takéto meno?

Všetci poznáme a mnohí oslavujeme deň všetkých zamilovaných Valentín. Viete však, ako tento sviatok vznikol?
A viete, kto to Sv. Valentín vlastne bol? O jeho postave koluje mnoho legiend.

Žil v Ríme v 3. storočí nášho letopočtu za vlády cisára Claudia II.. Jedna z legiend hovorí, že ten zakázal zásnuby i sobáše v celej krajine, aby neboli muži rozptyľovaní svojimi ženami a rodinami a mohli sa naplno venovať vojenskej kariére. Kňaz Valentinus aj napriek tomuto zákazu sobášil zamilované páry. Cisár sa o tom dozvedel, dal ho uväzniť a odsúdil ho na trest smrti. Pred popravou ešte stihol napísať list dcére dozorcu, do ktorej sa zaľúbil. Ten vraj končil slovami „Od Tvojho Valentína“. A tak vzniklo prvé Valentínske prianie .

Iná legenda hovorí, že sviatok sv. Valentína ako sviatok zamilovaných sa začal sláviť v stredoveku v Anglicku a Francúzsku. Práve v polovici februára si vtáci začínajú hľadať svoj pár, preto sa 14. február začal sláviť ako sviatok zamilovaných. Mnoho literatúry z tých čias odkazuje práve na tento zvyk. Zaujímavá je aj legenda, ktorá hovorí, že sv. Valentín mal rád ruže a iné voňavé kvety, ktorými obdarúval snúbencov a prial im šťastný život, a preto sa považuje za patróna snúbencov a mladomanželov. (zdroj)

Nech je pravda o Valentínovi akákoľvek, jeho posolstvo si pripomíname každý rok 14.2. Nebudeme kaziť peknú myšlienku tohto sviatku úvahami o jeho komercionalizácii v posledných rokoch.

Nás zaujala jeho podstata a tou je láska. Nebolo teda vhodnejšieho názvu pre novú svadobnú kolekciu ako práve Valentína.

Foto: Stanka Hollo a archív Bazu

MUA a model: Michaela Pospíšilová

Vlasy: Marilyn kaderníctvo Kulová